Няма застраховани от обвинение в плагиатство
Written by admin on 16/07/2018
Няма застраховани от обвинение в плагиатство
Осем такта – на пръв поглед изглеждат толкова малко, а могат да ти костват до 300 милиона в съда. До осем такта максимално можеш да използваш от друга песен в своята собствена творба, без това да те прати на директна финансова елиминация. Опарените от обвинения за плагиатство са хиляди. Преценката за това дали „авторът“ само се е вдъхновявал от свой колега или директно е решил да копи-пейстне произведението му върху своето обаче е доста трудна.
Ето накратко няколко от най-популярните имена, които са попадали под обстрела на съмненията за кражба – на тактове, идеи и прочие, пише „Монитор“. Примерите варират от световно признати имена, за да достигнат и до старлетките на българската сцена от рода на Сузанита.
Гери-Никол и Тита „черпят вдъхновение“ за клиповете си
Военна тематика, експлозии, подобни бойни оръдия и красиви момичета със знамена провокираха мнозина да смятат, че Гери-Никол сериозно се е вдъхновила от Риана за най-новия си клип към „Над закона“. Прескачаме ироничното заглавие на парчето, което вече си проправя път към списъка със задължителни дискотечни хитове за лятото и се съсредоточаваме върху това каква е наистина възможността отличничката от X Factor да е просто почерпила идея от видеото на барбадоската изкусителка към Hard още от 2009 г. Гери неведнъж е обявявала, че Риана е идолът й на музикалната сцена.
Гери-Никол е последният, но далеч не и единственият пример за солидно заимстване, когато става въпрос за музикален видеоклип. Тита, която пя заедно с яката дупара на родния поп в една банда – Sweet 16, в рамките на участието им в X Factor, също си приватизира няколко идеи за иначе провокативния клип към „Антилопа“. Плагиатството бе разкрито от фенове на украинското женско дуо „Никита“. Видеото на протежето на Криско е сравнено с клипа на певиците към „Искусаю“, а приликите са както сюжетни, така и визуално издържани. В „Антилопа“ например Тита се среща със своето алтер его – едната облечена в червена рокля, другата в черна. На масата помежду им има различни плодове като ябълки и грозде, но и сурово месо – пържоли и сърца. Между краката на притежателката на червената рокля се крие пухкаво зайче. Фурията има и няколко сцени, в които захапва суровите късове месо. Украинското видео, което излезе през 2011 г., е с абсолютно същия сюжет.
Клиповете обаче далеч не са единствената част от музикалния си продукт, за която взаимстват българските артисти. Само сред последните изпълнители, които бяха обвинени в неправомерно „вдъхновяване“ от чужда творба, бяха Криско и Слави Трифонов за дуетното им парче „Гледай как се прави“. Според твърденията на фенове песента е копирала част от текста на фолк шлагера от 90-те на Щилиян от оркестър „Китка“ – „Тошка“. Във въпросното парче се пее „Както те обичам, ще те открадна, а ако не мога, ще ги убия“. Същото гласи и припевът на колаборацията между хитмейкъра от Габрово и тв водещия. Попфолк изпълнителят Щилиян засега е благосклонен и не обмисля възможността да си търси правата в съда.
Началото на годината пък и фолкпевицата Ивана посрещна с обвинения в плагиатство. Воят бе нададен от сръбската поетеса Йелена Трифунович, която твърдеше, че песента „Твое копие“ е нарушила авторските й права. В крайна сметка двете се споразумяха.
Проблеми около правата на песните, особено във фолксредите, са често срещано явление. Сред ярките примери е миньончето от Димитровград Гергана, което включи в „Твоите думи“ части от песента „Всички те имат танкове“ на палестинската певица Шадиа Мансур, описваща реалността около войната между Палестина и Израел. Заигравка с религиозна песен пък бележи прословутия музикален дебют на Сузанита. Съзнателно или не, щерката на Орхан Мурад се оказа, че е използвала за „Луцифер и Буда“ мелодията на Allahumma Ya Subuhun – песен, популярна сред последователите на бахайската вяра. Продуцентът Том Прайс все пак бе щедър и вместо да й изпрати призовка, помоли Сузанита да изтрие песента си от YouTube и да дари спечелените от нея пари на избрана от нея благотворителна кампания у нас.
Миро няма да пее повече „Гълъбо“
Романтичната песен „Гълъбо“ на Вида Пиронкова, изпълнена от Миро, не попада в списъка с плагиатства. Още от създаването си обаче тя е сред най-проблематичните песни в родния ефир. Пиронкова призна, че е посветила творбата на сина си. Въпреки това заплаши, че ще спре разпространението й само няколко месеца след като тя направи премиерата си. В основата за това се оказа продуцент, който продал правата за „Гълъбо“ на мобилен оператор, който пък я превърнал в рингтон, без съгласието на авторката.
Драмата тогава отшумя и българските меломани продължиха да се радват на песента. Нещо повече, фенове отредиха на „Гълъбо“ и три награди на БГ радио през юни. Уви, седмици по-късно стана ясно, че Миро няма да има повече правото да изпълнява парчето. Забранено му беше от самата Пиронкова. Тя изпрати на певеца нотариална покана, в която изрично се посочва, че той не може го да използва под каквато й да е форма и начин. Композиторката оттегли от управлението на „Музикаутор“ всички песни, на които е автор на музиката, текста и/ или аранжимента. Самата тя публикува удостоверението в социалните мрежи. „До: Медиите и организаторите на концерти, събития, корпоративни партита, публични изяви на живо, както и до собствениците на пиано барове и нощни клубове в цяла България! От днес нататък за всяко едно изпълнение на мое произведение и най-вече на песента „Гълъбо“, моля да се обръщате лично и единствено към мен!“, написа авторката.
Припомняме, че Пиронкова имаше фундаментален проблем и с Жана Бергендорф, на която първоначално бе поверила изпълнението на песента си Rebirth. След като не се класира за „Евровизия“, композиторката счете включването на победителката в X Factor в групата Equinox за некоректно и я изпъди от проекта си. Rebirth все пак видя бял свят, но в изпълнение на популярната в близкото минало рок певица Роберта.
Сред пословичните примери за неуредици с авторските права бе и скандалното парче „Табу“ на фолкпевицата Антонина. В него изпълнителката използва стихове от „Прощално“ на Никола Вапцаров, а на този фон в клипа си се излежава върху полугол мъж. Песента предизвика сериозна полемика, която обаче – оказа се – не търси решение в сферата на авторските права, доколкото за стихотворението вече не съществуват такива. Според закона те са в действие до 70 години след смъртта на автора. В случая този период е изтекъл през 2012 г., оставяйки проблема около „Табу“ единствено в сферата на морала.
Исковете през 2018 г. са по минимум за $100 млн.
Музиката и математиката са по-тясно свързани, отколкото на пръв поглед. 88 клавиша на пианото, 6 струни на китарата, 9 дупки на кавала. И краен брой нотни съчетания, които колкото и да са много, все някога биват измислени и използвани всичките. Явно този момент е дошъл и в музиката няма какво ново да се напише, а вече само се комбинира. Като че ли затова и все по-често музикалните новини изобилстват от заглавия за поредното плагиатство, кражба на мелодии и претопляне на позабравени парчета. Единствено се променят цифрите на обезщетенията, като само до средата на тази година са повдигнати няколко големи дела, а мизата е 100 милиона долара. До преди няколко години ищците се задоволяваха с „мижавите“ между 5 и 20 милиона долара.
Преди две седмици под ударите на закона отново попадна една от новите суперзвезди Ед Шийрън. Срещу него бе заведено дело за 100 милиона долара за плагиатство. Компанията Structured Asset Sales (SAS), с претенциите, че държи част от правата на песента на Марвин Гей от 1973 г. – Let’s Get It On, твърди, че хитът на Шийрън Thinking Out Loud копира мелодията, ритъма и темпото на Let’s Get It On. Това не е първият път, в който Ед Шийрън е обвинен в плагиатство. През януари австралийските композитори и продуценти Шон Кери и Бо Голдън заведоха дело срещу хитмейкъра за кражба в ролята му на автор на песента The Rest Of Our Life.
Само преди няколко месеца скандалната му колежка и бившата „Дисни“ старлетка Майли Сайръс беше обвиняема по дело с иск за обезщетение в размер на колосалните 300 милиона долара. Ищецът беше ямайският изпълнител Майкъл Мей с псевдоним Флоуъргон. Според него певицата е заимствала „почти на 50%“ текста на неговото произведение We Run Things (1988 г.)“. Освен финансовата компенсация, ямаецът заяви пред съда, че иска да бъдат забранени в бъдеще разпространението, продажбата и изпълнението на We Can’t Stop.
Неочаквано дори Краля на попа Майкъл Джексън, и то посмъртно, попадна в скандал с плагиатство в началото на тази година. Негов източник беше не кой да е, а дългогодишният му партньор в писането на музика Куинси Джоунс.
„Нямам желание да го казвам публично, но Майкъл открадна доста песни. Той бе толкова макиавелистичен, колкото е възможно“, каза 84-годишният Джоунс пред Vulture.
По думите му сред парчетата, за които Джако си е позволил заимстване, е и Billie Jean. Части от нея, казва той, са плагиатствани от State of Independence на Дона Самър, излязла няколко месеца по-рано. Продуцент и на двете песни е именно Джоунс, който продължи с откровенията си спрямо Джексън, като го обяви и за „стиснат“.
Дори U2 са влизали в новините с дело за плагиатство, след като миналата година британският музикант Пол Роуз подаде оплакване в съда, че Боно и компания са изкопирали 12-секунден инструментал от неговата китарна композиция Nae Slapin в тяхното парче The Fly от албума Achtung Baby от 1991 г. Потърпевшият искаше 5 милиона долара и да му се признае авторството. В началото на 2018 г. обаче съдът се произнесе, че не може да става дума за плагиатство и така U2 се превърнаха в една от малкото банди, който печелят подобно дело, без да се споразумяват извънсъдебно. Те съвсем обаче не са единствените легенди, за които има съмнения, че са крали музика.
Евровизия – традиционно претоплена манджа
Няма издание на песенния конкурс Евровизия, което да е минало без скандали. От всякакво естество. Модата в последните години, както и в целия музикален бизнес, е плагиатството. Едва мина финалът и веднага песента победител Toy на израелката Нета Барзилай беше уличена в кражба. От „Юнивърсъл мюзик“ изпратиха официално писмо до авторите Дорон Медали и Став Бергер с претенции за авторските права. Американската музикална компания твърди, че Toy напомня хита Seven Nation Army от 2003 г. на рок звездите The White Stripes. В случай че бъде потвърдена кражба от страна на Медали и Бергер, Барзилай може да бъде дисквалифицирана, а правото да организира конкурса „Евровизия 2019“ да бъде отнето на Израел.
В тазгодишното издание съмнителна прилика имаше и между песента на Кипър и If Love Was A Crime на Поли Генова, с която България стана четвърта през 2016 г. Мелодията на парчето Fuego на певицата с албански корен Елени Фурейра в началото е почти идентична с тази на родната продукция. Феновете веднага скочиха срещу изпълнението на Кипър в социалните мрежи.
Година по-рано, през 2017 г., отново българската песен беше замесена в скандал с плагиатство, но не на музика, а на клип. Според френското издание Paris Match визията на клипа към песента Beautiful Mess на Кристиян Костов е много близка до тази на видеото Iron към песента на френския музикант и режисьор Woodkid. Всъщност твърде е възможно режисьорът на българското видео Люси Иларионов да се е вдъхновил от западния си колега и за това говорят цялостната мрачна визия на Beautiful Mess, наличието на коне, грабливи птици и други специфични елементи от клипа на Iron.
Още през 2005 г. българската Евровизия се затресе от скандали. На финалите изпратихме тогавашната група „Каффе“ с вокалист Орлин Павлов и тяхната песен „Лорейн“. Още преди да стигнат до международния конкурс обаче, стана ясно, че не ми било „Лорейн“, а най ми било „Не си отивай от мен“ на фолкпевеца Руслан Мъйнов, но пък и досущ прилича на „Забрави за мен“ на Десислава и на още дузина чужди песни, включително на парче на Уитни Хюстън.
В крайна сметка много фрагменти на различни песни, особено от един стил, звучат идентично, но това не означава, че има кражба.