Промените целят премахването на риска от изтичане на информация относно извършване на проверки на място.
Актовете за установени нарушения да важат независимо дали юридическото лице е намерено, за да му бъде връчено наказателното постановление – това гласят още промените в ЗАПСП. Съобщение за издаването на акта ще фигурира в 14-дневен срок на таблото за обявления и на интернет страницата на Министерство на културата. „Ако в този срок наказателното постановление не бъде обжалвано, министърът на културата или оправомощен от него заместник-министър отбелязва това върху наказателното постановление и то влиза в сила в деня на отбелязването“, предвиждат измененията. Така ще бъдат пресечени опитите за избягване на връчване на наказателни постановления, какъвто проблем съществуваше досега – зад тази теза застана заместник-министърът на културата Румен Димитров.
Междувременно до 7 юни 2021 г. следва да бъдат предприети нови промени в ЗАПСП във връзка с приетата през месец април Директива за авторско право в цифровия единен пазар. Тя предвижда новинарските агрегатори, сред които и Google News, да заплащат на новинарските сайтове, когато използват техни снимки и по-големи текстове. Те няма да дължат отчисления в случай, че публикуват единствено „отделни думи или много кратки откъси“. Според друг текст от директивата, платформите, чието съдържание се генерира (и) от крайните потребители ще трябва да лицензират всяка една творба, обект на авторско право, която юзърите биха могли да публикуват на тях.
Именно тези два члена – 15 и 17, от директивата, предизвикаха полемика, а в края на месец май Полша подаде жалба в Съда на ЕС. Според полския заместник-министър на външните работи Конрад Шимански промените в авторскоправната норма ще доведат до въвеждането на филтри на платформите, чието съдържание се генерира (и) от крайните потребители. „Системата може да доведе до приемане на разпоредби, които се равняват на превантивна цензура, каквато е забранена не само от полската конституция, но и от Договорите за ЕС“, казва още той. Полша бе сред страните, които при вота в Съвета на ЕС, гласува против приемането на законодателния текст. Така гласуваха още Италия, Люксембург, Холандия, Финландия и Швеция.