„В час по интелектуална собственост“: Каква е разликата между кавър и адаптация на песен
Written by admin on 26/04/2019
„В час по интелектуална собственост“: Каква е разликата между кавър и адаптация на песен
„В час по интелектуална собственост“ възпитаниците от Националната гимназия по приложни изкуства „Свети Лука“ получиха отговори на въпроси като: Каква е разликата между кавър и адаптация на песен? Трябва ли да уредим авторските си права, ако искаме да направим YouTube пародия на хит? Защо музиката на U2 никога не звучи в реклами? Това бяха част от въпросите.
Образователният проект на Българска асоциация на музикалните продуценти (БАМП) срещна бъдещите творци с музикалния продуцент Станислава Армутлиева, фронтменът на една от най-обичаните БГ банди – Деян Каменов-Дидо от D2, и юристът Десислава Матева. След събитието Дидо отдели време за снимки, автографи и разговор с дванадесетокласниците, част от които се подвизават в училищната пънк банда „Фройд“ .
Седнали удобно на пода над 70 деца посрещнаха с аплодисменти Дидо, а часът започна с кратка презентация, разясняваща що е тоавторското право и кои са основните сегменти в музикалния бизнес.
„Всичко в днешния свят става много визуално и това, което вие произвеждате като графични дизайнери, художници или скулптори, ще се реализира на много полета. Пазете творбите си, мислете на кой ги давате и при какви условия. И най-важното – не се отказвайте от правата си, дори да е трудно, да ви изглежда административно досадно, или да изисква юридически разход. Правата са плътта на вашето творческо бъдеще.“, апелира Саня.
Като модератор на срещата тя се обърна към присъстващите и като към ползватели на защитено съдържание. „Скоро вие ще навлезете в един турбулентен бизнес контекст като творци и със сигурност ще ви заболи, ако някой снима с телефона си ваша картина и я използва за обложка, без да ви попита. Дигиталният свят е направил всичко толкова достъпно – месечният абонамент за Spotifyе по-евтин от два билета за кино.“, обясни Армутлиева.
Дидо от D2 посъветва учениците да бъдат внимателни с разпространението на творбите си. „Докато не завърша един проект, не го показвам на никой друг. Да речем, че имам песен на диктофона, и я пусна на приятел по мейл да я чуе. След седмица той реши да я издаде и казва „Аз съм автор!“. После снима видео, което започва да трупа гледания, и на практика си гарантира приход за моя сметка. Какво правим тогава? Бъдете внимателни, регистрирайте навреме репертоара си в дружества като Музикаутор и Профон. Те следят пазара за лицензиране на музика и се грижат да получите достойно възнаграждение за труда си, независимо дали парчето ви е звучало по телевизията или в търговски обект.“, обясни музикантът. „Творецът е наистина успешен, когато защитава идеята си. Когато я реализираш, никой няма право да ти я пипа или променя.“, категоричен е Дидо.
Адвокат Деси Матева акцентира върху подписа като признак за авторско право върху художественото произведение. „Морално право на всеки автор е да бъде кредитиран. Подписвайте картините си и знайте, че никой няма право да използва дори фрагмент от тях с търговска цел, без да е поискал разрешението ви.“, каза Матева.
Във вторият си етап кампанията на БАМП „В час по интелектуална собственост“ ще обхване и музикалните училища в страната.