fbpx

Pavell & Venci Venc’ влязоха „В час по интелектуална собственост“

Written by on 10/04/2019

Pavell & Venci Venc’ влязоха „В час по интелектуална собственост“

 

Павел и Венци Венц влязоха „В час по интелектуална собственост“.  Защо авторското право е единственото, което продължаваме да имаме и след смъртта си? Може ли един производител на бърза закуска да използва парче на Браян Адамс в реклама на бургери? Това бяха част от въпросите, на които възпитаниците от Националната гимназия за древни езици и култури „Св.Константин Кирил Философ“ получиха отговори „В час по интелектуална собственост“.

Образователният проект на Българска асоциация на музикалните продуценти (БАМП) срещна бъдещите творци с музикалния продуцент Станислава Армутлиева,най-обичаното дуо в бг хип-хопа Павел и Венци Венц, и юристът Велизар Соколов.

Водещите на „Гласът на България“ бяха посрещнати с бурни аплодисменти и проправиха пътя си към Саня и Заки между изпълнената с правостоящи зала. Чрез кратка и забавна презентация ученици от 8 до 12 клас разбраха какво е авторското и сродните му права и как живеят те в дигитална среда. Саня, която бе модератор на срещата, се обърна към присъстващите и като към ползватели на защитено съдържание.

„Всички вие ежедневно слушате музика, и тя е изключително важна част от живота ни. Помислете, дали ще останете в любимия си клуб, ако в него цари абсолютна тишина? А дали ще възприемете по същия начин една филмова сцена, ако в нея няма музика?Независимо дали плащате абонамента си за Spotify, или за Netflix, вие давате възможност на творците да живеят от това, което създават.“, каза тя.

Венци Венц констатира, че се намира в стая, пълна с автори – хора, които превеждат от различни езици, а преводът сам по себе си е обект на авторско право.

„Всяко ваше произведение струва. Уважението към творческия продукт е признак за цивилизоваността на едно общество. Това го осъзнах с течение на годините, развивайки се емоционално между кориците на книгите, работейки много в рекламана агенция, където мислех, че ще остана до края на живота си.“, разказа Венци.

Павел призна, че преди да подпише договор с „Вирджиния рекърдс“ е предлагал бийтовете си на доста бг изпълнители, но безуспешно.

„Ако наистина обичате това, което правите, и вярвате, че сте добри, не се отказвайте. Рано или късно изкуството ви ще пробие. Ако имате късмет, творбата ви ще стигне до милиони хора и тогава няма как да получите кеш, ако не сте в час с правата си.“, каза Павел.

Заки акцентира върху свободата, която дава авторското право. „Целта на нашата среща е да осъзнаем, че във всеки един от нас дреме, или се изявява творец, и че от нас зависи дали искаме да разгласим своя творчески продукт и дали искаме да го използваме, за да популяризираме себе си, или да генерираме приход.“, обясни той.

Кампанията „В час по интелектуална собственост“ продължава на 17 април, когато в столичния техникум по фотография ще гостува шампионът по бийтбокс, автор и изпълнител Искрен Тончев-Искрата.

На 23 април в училището по приложни изкуства ще влезе фронтментът на една от най-обичаните рок банди у нас – Дидо от D2. Във втория си етап образователния проект на БАМП ще обхване и музикалните училища в страната.


BG MUSIC RADIO Очаквайте скоро

Current track

Title

Artist

Проект и главна цел: BG16RFOP002-2.089-3718-C01 Подкрепа за малки предприятия с оборот над 500 000 лв. за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19

Бенефициент: ДИ ЕН КЕЙ МЕДИЯ ГРУП ООД

Обща стойност: 50 000 лв., от които 42 500 лв. европейско финансиране и 7 500 лв. национално финансиране.


Начало: 21.03.2022 г.
Край: 21.06.2022 г.