Наско от Б.Т.Р.: Сега у нас е слободия, но е по-добре, отколкото с цензура
Written by admin on 20/12/2016
Наско от Б.Т.Р.: Сега у нас е слободия, но е по-добре, отколкото с цензура
Фронтменът Атанас Пенев, по известен като Наско от Б.Т.Р. се изявява за първи път на сцена още от детска градина с песента „Аз професор съм голям“. След казармата започва работа в НИМХ към БАН и работи като аеролог в продължение на две години. През 1993 г. става вокалист на Б.Т.Р. и печели сърцата на меломаните с хитове, като „Цвете от луната“, „Елмаз и стъкло“, „Спасение“, „Море от любов“, „Несбъдване“ и много други.
Рок бандата вече има 11 издадени албума, а песните от последния им до момента диск „Защо“ оглавиха класациите, като албумът получи наградата на Годишните музикални награди на БГ Радио 2015 – „Албум на годината“, a Б.Т.Р. грабна приза „Група на годината“.
За успеха на музикантите от Б.Т.Р. говорят и многобройните им концерти в САЩ, Канада, Виетнам, както и в цяла Европа. Свирили са на една сцена с легендарните групи, като Deep Purple, Whitesnake, Scorpions, Iron Maiden, Nazareth, Motorhead, Europe, Accept и др.
Въпреки успешните и грандиозни турнета в чужбина, както и предложенията за работа извън България, музикантите избират да се борят за българската рок музика.
„Когато за първи път отидохме на турне с групата във Франция през 1993-та, а после и през 1994-та г., получихме предложения за работа и възможност да останем там. Обмисляхме дали да го направим, но тук тъкмо се бяхме освободили от комунистическо иго и ние като истински идеалисти решихме, че ще се борим тук за българската рок музика. След това сме били на почти всички континенти, но никъде не сме искали да оставаме“, споделя Наско пред в. „Труд“, като допълва:
„..тук се чувствам добре. Ако сме имали по-големи спънки и цензура по време на комунизма, тогава може би щях да замина и там никой нямаше да ми пречи…Сега у нас е слободия, но е по-добре, отколкото с цензура“, казва още той.
В личен план, Наско е щастлив с приятелката си Ивана, която е сръбкиня.
Именно в западните ни съседи, а и не само, Наско вижда различния подход към музиката: „Те са хора със самочувствие, с тяхната си култура и с такова възпитание, че запазват традициите си. Над 80 процента при тях звучи само собствена музика, същото е и в Румъния, Гърция и Турция. Нашите съседи слушат тяхната си музика, за разлика от нас , където в ефира звучи само 10 процента от родната музика.“
Музикантът споделя още, че човекът, от когото в научил и взел най-много е неговият баща, на когото дължи и своя характер: „Баща ми ме е научил на неща, в които вярва, като това да се уча добре. Аз бях буден ученик, с добра памет и успявах да науча всичко.“